
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.02 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 265 mV |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Supply Voltage | 3.565 V |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 5 µA |
| Min Current Limit | 101 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Reference Voltage | 1.217 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 50 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 1 % |
| Line Regulation | 1 % |
Stock: 1103
Distributors
pcbx
Unit Price$2.29634
Ext.Price$2.29634
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.29634 | $2.29634 |
| 10 | $1.73380 | $17.33800 |
| 25 | $1.59616 | $39.90400 |
| 50 | $1.51591 | $75.79550 |
| 100 | $1.43970 | $143.97000 |
| 300 | $1.37901 | $413.70300 |
| 500 | $1.32087 | $660.43500 |
| 1000 | $1.28325 | $1283.25000 |
| 3000 | $1.23843 | $3715.29000 |
| 5000 | $1.19519 | $5975.95000 |
